Salon Dekorasyonu İç Mimar Desteği | Nida İç Mimarlık
Weiss Architecture Studio

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae lorem.

salon dekorasyonu projelendirme mobilya imalat ve uygulama nida iç mimarlık
Çarpıcı Bir Salon Dekorasyonu İçin İpuçları

Salonlar bazı evlerde ailenin bir araya geldiği ortak alan olarak kullanılırken, bazı evlerde ise misafirlerin ağırlandığı, yalnızca özel günlerde kullanılan mekanlardır. Her iki durumda da mobilya yerleşimlerinde yada salon dekorasyonu sırasında ortaya çıkan bazı sorunlar olur. Gelin önemli bazı ipuçlarını birlikte inceleyelim.

Odak Noktası Belirlenmeli

Salon dekorasyonuna başlarken ilk belirlenmesi gereken şey bir odak noktasıdır. Bu bir televizyon, şömine, kitaplık yada manzarası olan bir pencere de olabilir. Kullanıcılara ve kullanım amacına uygun olarak öncelikle bu odak noktasının belirlenmesi gerekir.

Salon Dekorasyonu Odak Noktası

Odak noktasını belirledikten sonra yapılacak iş, kullanılacak mobilyaların belirlenmesi ve uygun yerleşim planlarının oluşturulması olmalıdır. Mobilya seçimi ve yerleşiminde dikkat edilmesi gereken konuların başında sohbet alanları gelir. İnsanların bedenlerini zorlamadan yada bağırmaya gerek kalmadan birbirleriyle rahatça konuşabilmelerini sağlamak önemlidir. Eğer salon yapılacak alan büyük ise birkaç farklı oturma alanı yada sobet köşesi oluşturmak gerekebilir. Tabii bu esnada yürüyüş alanlarının ve servis yollarının da hesaba katılması gerekir.

Mobilya Boyutları ve Oranlar Önemli                           

Salon mobilyalarını seçerken yada tasarlarken boyutlarının mekana uygun olması çok önemlidir. Salonunuzda çok büyük duran yada küçücük kalmış bir koltuk yada sehpa görmek istemeyiz. Bu sebeple hazırlanacak ölçülü bir yerleşim planı tüm bu sorunları ortadan kaldıracaktır. Koltuk ve sehpalar arasında ergonomi açısından olması gereken belli başlı oranlar vardır. Eğer takım olmayan parçaları kendiniz bir araya getirmeyi düşünüyorsanız bu oranlar hakkında biraz teknik bilgi toplamak doğru olacaktır.

Salon Dekorasyonu Mobilya Ölçüleri
Halı Seçiminde Ölçüye Dikkat!

Halı, salon dekorasyonunun etkili bir parçasıdır. Elbette renk, desen, model seçimi de çok önemli ancak en önemli ve sıklıkla hata yapılan konu ölçü seçimidir. Mobilyalarınızın mümkünse tüm ayakları, mümkün değilse koltuk ön ayakları mutlaka halının üzerinde olmalıdır.

Başarının Sırrı Detaylarda Gizli

Eğer şık ve zarif bir salon dekorasyonu istiyorsanız fazlalıklardan kurtulmak gerekir. Gereksiz mobilya ve aksesuarlarla mekanı doldurmaktan kaçınılmalıdır. Eğer yeterli alan varsa mobilyalar duvarlardan uzaklaştırılabilir. Perde ve döşemelik kumaşların birbiri ile uyumlu olmasına özen gösterilmelidir. Perde seçerken koltuk renginde yada koltuk rengini içinde barındıran renkte kumaşlar bir fon oluşturmak için uygundur. Aynı renklerde mobilya, aksesuar yada boya seçimlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli şey tonlardır. Aynı rengin farklı tonları bazen birbiriyle çok uyumsuz olabilir.

Son olarak aksesuarlar, tablolar, kırlentler ve aydınlatma seçimleri gelir. Aydınlatmalar da artık birer aksesuara dönüştüğü için bu maddeye dahil edilebilir.  Hepsi dekorasyon tarzına ve renklerine göre ölçülü olarak bir araya getirildiğinde mükemmel bir iş ortaya çıkacaktır.

Iç mimar Nida Cansız tarafından İstanbul ‘da kurulmuş olan,  iç mimari tasarımları ve ürün tasarımları ile başarılı bir yükseliş sergileyen bir tasarım stüdyosu Nida İç Mimarlık. Bu çatı altında 10 yılı aşkın deneyimimiz ve profesyonel hizmet anlayışımızla hayallerinizi gerçekleştirmenize yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. 

İletişim bilgilerimiz için tıklayınız.

NİDA CANSIZ