Küçük Salon Nasıl Büyük Gösterilir? | Nida İç Mimarlık
Weiss Architecture Studio

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae lorem.

salon dekorasyonu projelendirme mobilya imalat ve uygulama nida iç mimarlık
Küçük Salon Nasıl Daha Büyük Gösterilir?

Küçük bir eviniz var ve büyük bir eve taşınamıyorsanız evinizi büyük göstermelisiniz. Peki küçük salon nasıl daha büyük gösterilir? Herkes geniş bir evi ve rahat bir oturma odası olsun ister. Küçük bir evde yaşıyorsunuz diye sıkış tepiş bir salonunuz olmak zorunda değil. Salonunuzu olduğundan büyük gösterebilmek için neler yapabileceğimize birlikte bakalım;

Kolsuz Mobilyalar Seçilmeli

Küçük salonu büyük göstermek için işe öncelikle mobilyalardan başlamak gerekiyor. Salonunuzda en çok yer kaplayan şeyler şüphesiz koltuk ve sandalyeleriniz. Geniş kollu koltuklar ve kollu sandalyeler kesinlikle küçük salonlar için uygun değildir. Mümkünse kolsuz mobilyalar tercih edilmeli, çok gerekli ise ince ve şık kollu mobilyalar kullanılmalıdır. Böylelikle hem yer tasarrufu sağlanmış hem de görsel olarak bir ferahlık ve şıklık kazanılmış olur.

Sadelikten Yana Olunmalı

Aşırı gösterişli, desenli ve oval hatlı mobilyalar zaten küçük olan salonu daha da küçük ve kasvetli gösterecektir. Daha büyük görünmesi için şık, sade ve köşeli parçalar tercih edilmelidir. Bu sebeple özellikle koltuk ve masa seçiminde kare ve dikdörtgen tercih edilmesi uygun olur.  Daha küçük mobilyalarda kullanılacak kıvrımlar ile mekana hareket katılabilir.

Halı Ölçüleri Önemli

Halı seçimi küçük salonu daha büyük gösterebilir. Küçük bir mekanda halı kenarları ile duvar arasında 25-50 cm arası bir boşluk bırakılırsa olduğundan daha geniş görünmesi sağlanmış olur. Mümkünse tüm mobilya ayaklarının halı üzerinde olması sağlanmalıdır. Eğer daha küçük bir halı kullanılacaksa koltuk gibi büyük mobilyaların ön ayaklarının halı üzerinde olduğundan emin olunmalıdır. Oturma alanı ve yemek alanı olarak mekanı ikiye böldüğümüz durumlarda 2 ayrı halı kullanılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta yemek masası ve sandalye ayaklarının tamamının halı üzerinde olması ve koltukların da yine en azından ön ayaklarının halı üzerinde olmasıdır.

Fazlalıklardan Kurtulmalıyız

Küçük evlerin en büyük düşmanı fazlalık ve dağınıklıklar. Bir mekandaki eşyalar çoğaldıkça o mekan daha da küçük görünecektir. Bunu önlemenin en iyi yolu depolama alanlarıdır. Raflı yada çekmeceli sehpalar, sandıklı puflar yada dekoratif sepetler bu konuda çok kullanışlı olabilir. Eğer uygun bir alan var ise duvara çok derin olmayan gizli bir boy dolap tasarlamak oldukça kullanışlı bir çözüm olacaktır.

Büyük Bir Ayna İle Mekanı Taçlandırıyoruz

Küçük salonunuzu olduğundan iki kat daha büyük göstermek mümkün. Aynalar bir mekanı büyük gösterecek en güçlü etkiye sahiptir. Küçük bir salonda bile kocaman bir ayna kullanmaktan korkmaya hiç gerek yoktur. Burada dikkat edilmesi gereken nokta aynanın konumudur. Misafirlerin tam karşısına konan bir ayna çok rahatsız edici ve dikkat dağıtıcı olabilir. Bunun yerine pencere karşısına oturtulan bir ayna hem doğal ışık yansıtacak hem de salonunuzun olduğundan çok daha büyük görünmesini sağlayacaktır. Aynalar başarılı bir çerçeve seçimi ile aynı zamanda dekorasyona da büyük katkı sağlayabilir.

Iç mimar Nida Cansız tarafından İstanbul ‘da kurulmuş olan,  iç mimari tasarımları ve ürün tasarımları ile başarılı bir yükseliş sergileyen bir tasarım stüdyosu. Nida İç Mimarlık çatısı altında 10 yılı aşkın deneyimimiz ve profesyonel hizmet anlayışımızla hayallerinizi gerçekleştirmenize yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. 

İletişim bilgilerimiz için tıklayınız.

NİDA CANSIZ