Villa Tasarımı İç Mimar Desteği | Nida İç Mimarlık | İstanbul
Weiss Architecture Studio

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae lorem.

villa tasarımı projelendirme ve uygulama Nida İç Mimarlık
Villa Tasarımı Konusunda Bilmeniz Gerekenler;

Villanızın tasarım sürecinde en önemli aşamalardan birisi iç mimari tasarım ve uygulama konularıdır. Zamanınızın bir çoğunu geçireceğiniz villanızın tüm iç mekanları sizin karakteriniz ile bütünleşecek ve bir anlamda sizi yansıtacaktır. Bu sebeple villanızın iç mekan tasarımının ve dekorasyonunun sıradan olmasını istemezsiniz. Zevklerinize, bütçenize, ihtiyaçlarınıza ve yaşam şeklinize göre en doğru villa tasarımı ve dekorasyonunu uygulayabilmek için profesyonel bir destek almalısınız. Günümüzde bir çok ev sahibi bunun farkındadır. Villalarının mimarisi için çalıştıkları mimarlardan ayrı olarak bir iç mimar ile iç mekan tasarımı ve dekorasyonu üzerinde çalışmaktalardır.

Villa Tasarımı Nida İç Mimarlık
Yeni Bir Villa Tasarımı Yaptırıyorsanız Mimar ve İç Mimarlardan Ayrı Ayrı Destek Alın

Villa tasarımı ile ilgili çalışmalara eğer mümkünse mimari proje tasarımı sürerken başlanması büyük avantaj sağlayacaktır. Mimari tasarım sürecinde her ne kadar mimarlar tefriş çalışması (mobilya yerleşimi, banyo ve mutfak yerleşimleri, buna bağlı olarak tesisat yerleri belirlenmesi vb) yapıyor olsalar da bunlar çok fazla detaylıca düşünülüp planlanmamaktadır. Mimari ve iç mimari tasarım projeleri uygulama öncesi belirlenebilir ise, iç mimari projede belirlenen yerleşim planlarından kaynaklı ihtiyaç duyulabilecek değişiklikler mimari proje esnasında düzenlenebilir. Böylece tek seferde uygulama yapılarak geri dönüşü imkansız yada yüksek maliyetli uygulamalar ile karşılaşılmamış olur.

Villa Tasarımı Nida İç Mimarlık

Mimari proje ile iç mimari projelerin paralel olarak çalışılmaya başlanması villa sahiplerinin de tasarım sürecine dahil olabilmelerini ve detaylara hakim olabilmelerini sağlamaktadır. Böylelikle iç mimari tasarım esnasında fark edilecek olan ve mimari projeye etki eden (cephe, teras, peyzaj vb konulardaki) değişiklikler uygulama öncesi mimari projeye uygulanabilmektedir.

Mevcut Villanızı Yenilemeyi Mi Düşünüyorsunuz?

Eğer mimari proje tamamlanmış ve uygulaması yapılmış ise iç mimari proje esnasında belirlenen ihtiyaçlar doğrultusunda bir takım tadilatlara ihtiyaç duyulabilmektedir. Bunlar maalesef ev sahiplerinin mimari proje esnasında fark edemedikleri detaylardan, yada mevcut villanın yeni kullanıcılarının ihtiyaçlarından kaynaklanmaktadır.

Villa Tasarımı Nida İç Mimarlık

Günümüzde iç mekan tasarımı açısından tarz, model, malzeme, bütçe vb tüm konularda sınırsız alternatifler bulunmaktadır. Her bütçeye ve her tarza uygun sınırsız sayıda çeşitlilik bulunmakta ve dünyanın neresinde olursa olsun erişilebilmektedir. Bu sebeple villa tasarımında hangi aşamada olunursa olunsun iç mimari tasarım ve dekorasyon için villa sahiplerinin ilk olarak yapması gereken; kendilerine uygun buldukları, beğendikleri uygulama örneklerini internet üzerinden incelemek ve bunları iç mimarları ile paylaşmaktır. Böylelikle bir başlangıç noktası belirlenebilir ve kullanıcının zevklerine uygun bir tasarım ortaya çıkartılmış olur.

Villa Tasarımı ve Proje Aşamaları Nasıl İlerler?

Villa tasarımı ve projelendirmesi için ilk olarak yapılması gereken yerleşim planlarının detaylıca çözümlenmesi ve tesisat yerlerinin belirlenmesidir. Sonrasında 3 boyutlu gerçekçi görünüşler (3D Model) hazırlanır,  her mekan için ayrı ayrı moodboard yani malzeme numuneleri belirlenir ve mekanlarda kullanılacak malzemelerin renkleri, dokusu ve desenleri bir arada görülmüş olur. Birbirleri ile uyumları, hangi malzemelerin ön plana çıkartılacağı hangi malzemelerin fon oluşturacağı gibi detaylara bu aşamada karar verilir. İç mekanda kullanılacak doğal ve yapay aydınlatmalardan, zemin ve duvar malzemelerine, mobilyalardan, aksesuarlara aklınıza gelebilecek tüm detaylar bu görseller ve numuneler ile kararlaştırılır. Değişiklik gerekmesi halinde uygulama öncesi proje üzerinde yapılır. 3 boyutlu modellemeler ve malzeme seçimleri tamamlandığında uygulama sonrası karşılaşılacak olan tasarım tüm detayları ile uygulama öncesi görülmüş olur.

Villa Tasarımı Maliyet Belirleme

Yapılacak iç mimari tasarıma, kullanılacak malzeme ve ürünlerin bir sınırının olmamasına bağlı olarak  villanızın iç mimari uygulama maliyeti villanızın tüm maliyetlerinin toplamını geçebilir. Bu sebeple eğer bir bütçe kısıtlamanız var ise kullanılacak ürünlerin seçiminde maliyetin de göz önünde bulundurulabilmesi için bunu tasarımcınıza önceden belirtmeniz daha doğru olacaktır. 

Villa Tasarımı Nida İç Mimarlık

İç mimarınız sizin kişiliğinize ve ihtiyaçlarınıza en uygun çözümleri üreterek hayatınızı kolaylaştırmak ve yaşadığınız alanlarda huzurlu olabilmenizi ve keyif alabilmenizi sağlamak için çalışır. Bu sebeple ailede var ise engelli, yaşlı, bebek, çocuk sayıları, mesleki ihtiyaçlar (örneğin çalışma odası, kitaplık vb.), evde yapılmak istenen spor aktiviteleri yada sanatsal faaliyetler gibi kendiniz ve aileniz hakkında detaylı bilgi vermelisiniz. Bu projenin doğru sonuca daha çabuk ulaşabilmesini sağlayacaktır.

Iç mimar Nida Cansız tarafından İstanbul ‘da kurulmuş olan,  iç mimari tasarımları ve ürün tasarımları ile başarılı bir yükseliş sergileyen bir tasarım stüdyosu. Nida İç Mimarlık çatısı altında 10 yılı aşkın deneyimimiz ve profesyonel hizmet anlayışımızla hayallerinizi gerçekleştirmenize yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. 

İletişim bilgilerimiz için tıklayınız.

NİDA CANSIZ