Weiss Architecture Studio

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae lorem.

Nida iç mimarlık blog yazıları haber ve makaleler
Ev Tadilatı İç Mimar Nida Cansız

Evinizi yenilemeye karar verdiniz bu çok mutluluk verici. Peki ev tadilatına başlamadan önce neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Detaylar Ev Tadilatı Nida İç Mimarlık yazımızda; 

Ev Tadilatı Öncesi Teknik Bilgi Desteği Almalısınız

Ev tadilatı yeterli teknik donanıma sahip olmayan insanlar için çok meşakkatli ve çok zorlu bir süreçtir. Tesisat yerleşimleri, mobilya yerleşimleri, malzeme ve renk seçimleri, uygulama teknikleri, usta seçimlerinin doğru yapılması harikalar yaratabileceği gibi, hatalı seçimler ise tam bir hüsran ile sonuçlanabilir. Tabiiki estetik ve uyum sağlayabilmek başlı başına ayrı bir uzmanlık konusu diyebiliriz. Tüm bu saydıklarımızı bir bütün halinde tamamlayıp başarılı bir sonuç elde edebilmek için teknik bilgi ve deneyim sahibi olmak gerekir.

Ülkemizde yeni yeni yaygınlaşmaya başlamış olsa da, iç mimarlık mesleğinin önemi uzun yıllar önce fark edilmiştir ve bakıldığında başarılı tüm projelerde bir iç mimar imzasının olduğu görülmektedir. Kendi başınıza ev tadilatına kalkışmayı, doktora gitmeden eczaneden ilaç almak gibi düşünebilirsiniz. Bazen işe yarayabilir ama bazen de yeterli bilgiye sahip olmadığımız için beklenmedik sorunların ortaya çıkmasına sebep olur. Bu sebeple riske girmek yerine uzmana danışmak en doğrusudur. 

Ev Tadilatı Merdiven Altı Banyo Uygulama

İç mimari tasarım, uygulama (yani işin tadilat dediğimiz kısmı) ve dekorasyon konularını birbirinden ayırt edebilmek gerekir. Bu konuları detaylıca anlatabilmek için yeni bir makale yazıyorum. Ama özetle diyebilirim ki eğer zevkinize güveniyor ve bu konuda araştırmalar yapıyor, kendinizi yeterli görüyorsanız kendi evinizi kendi zevkinize göre dekore edebilirsiniz. Yani yeni aksesuarlar, yastıklar, avizeler, perdeler, hareketli mobilyalar gibi küçük dokunuşlarla evinize yeni bir hava katabilirsiniz. Beğenmezseniz değiştirebileceğiniz şeyler bunlar. Ama evinizi yenilemek ve bir tadilat söz konusu olduğunda maddi ve manevi risk oldukça yüksek oluyor. Hata yapılması halinde geri dönüşü çok zor yada maliyetli olabiliyor. Bu sebeple profesyonel bir destek her zaman karlı çıkmanızı sağlayacaktır.

Ev Dekorasyonu
Ev Tadilatında Sorunu Bilmezseniz Çözüme Ulaşamazsınız

Her evin sorunu farklıdır ve nasıl çözülmesi gerektiği yani hangi tedavi yönteminin kullanılması gerektiğinin doğru şekilde değerlendirilmesi çok önemlidir. Yanlış uygulanan bir tesisat yada yerleşim planı ileride size ekstra masraflar çıkartabilir. Ölçü yada model bakımından uygun olmayan mobilyalar evinizde gereksiz yer kaplayabilir ve işlevsellik açısından sorun yaşamanıza sebep olabilir. Mağazada beğendiğiniz herhangi bir ürünü satın alıp getirdiğinizde aslında eviniz ile hiç uyumlu olmadığını fark edebilirsiniz. En önemlisi de teknik bilgi sahibi olmadığınız için uygulama esnasında karşılaşılan sorunların çözümünde bir profesyonel yerine ustaların teknik bilgilerine razı gelmek ve kabullenmek zorunda kalırsınız.

Profesyonel Desteği Göz Ardı Etmeyin

Bu gibi sorunlar yaşamamanız için ev tadilatı için mutlaka profesyonel bir iç mimardan tasarım ve uygulama desteği almanızı, yada kendiniz uygulama yapacaksanız danışmanlık desteği talep etmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Bu size ek maliyet getirmez tam tersine sizi bir çok ek masraftan kurtaracaktır.

Iç mimar Nida Cansız tarafından İstanbul ‘da kurulmuş olan,  iç mimari tasarımları ve ürün tasarımları ile başarılı bir yükseliş sergileyen bir tasarım stüdyosu. Nida İç Mimarlık çatısı altında 10 yılı aşkın deneyimimiz ve profesyonel hizmet anlayışımızla hayallerinizi gerçekleştirmenize yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. 

İletişim bilgilerimiz için tıklayınız.

NİDA CANSIZ