Weiss Architecture Studio

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae lorem.

Bakırköy Aydoğan Evi mutfak ahşap kaşıklık çekmecesi
Mutfak Dekorasyonu İçin Bilmeniz Gerekenler;

Mutfağınızı yenilemek istiyorsunuz ama ne yapacağınızı bilemiyorsunuz. Mutfak dekorasyonu deyip geçmeyin teknik olarak çözülmesi gereken çok fazla detay vardır mutfaklarda. Ve bu detaylar doğru şekilde çözülebilirse mutfakta harcayacağınız zamanı yarıya düşürmeniz bile mümkün olabilir.

Mutfak Dekorasyonunda En Önemli Konu Doğru Yerleşim

Öncelikle işe doğru yerleşim planı ile başlamak gerekir. Pişirme, yıkama ve soğutucu bölümleri doğru konumlandırılmadığında mutfak içerisinde gereğinden çok daha fazla yol kat etmek zorunda kalırsınız. Doğru bir yerleşim planı için mutfağın şekli, ölçüleri ve kullanıcının ihtiyaçları iyi analiz edilmelidir. Bu sebeple mutfak tadilatı yapmadan önce bir iç mimar desteği almak çok doğru olacaktır. Aksesuar seçimleri yine işlevsellik açısından çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. Mutfak dolabında kullanılacak olan kiler, çekmece, çöp kovası v.b. kapak aksesuarlarının işlevleri gibi yerleşim yerleri de çok önemlidir. Böylelikle hem düzenli bir mutfağa sahip olursunuz hem de dolaplardaki yer kayıplarını önlemiş olursunuz.

Mutfak Dekorasyonu Dolap Aksesuarı
Mutfak Dekorasyonu Dolap İçi Çekmece Aksesuarı
Mutfak Dekorasyonu Çekmece Aksesuarı
Aydınlatma Mutfak Dekorasyonunuzun Vazgeçilmez Parçası

Bir diğer önemli konu ise aydınlatmalardır. Öncelikle mümkün olduğunca güneş ışığından faydalanabilecek şekilde bir tasarım yapmak gerekir. Mutfağın genel aydınlatmasının dışında tezgah ve varsa yemek bölümlerinin aydınlatmalarına dikkat etmek gerekir. Açık mutfaklarda dimmer (ayarlanabilir) anahtar tercih edilerek istenildiğinde aydınlık istenildiğinde loş bir ortam elde edilebilir.  Ayrıca kiler dolapları, çekmece ve dolap içleri için geliştirilmiş olan aydınlatma sistemlerini de tercih edebilirsiniz. Mutfak dolaplarının tasarımlarında da yine kumandayla yada hafifçe dokunarak açılan ve kapanan kapak, çekmece ve ray sistemleri yükselen trendler arasında.  Bu sistemler sayesinde hem kullanışlı hem de son derece şık mutfaklara sahip olmak mümkün.

Mutfak Dekorasyonu Lake Mutfak Dolabı
Mutfak Dekorasyonunda Kullanılan Renkler ve Etkileri

Tüm bunların yanı sıra mutfak dolabında, tavanlarda, zeminlerde, duvarlarda ve hatta aksesuarlarda kullanılacak renklerin ve malzemelerin birbiriyle ve mekan ile uyum içerisinde olması gerekir. Örneğin kırmızı iştah arttıran bir renktir, mavi ise tam aksine yeme isteğini azaltır ve bu sebeple mutfaklarda tek başına kullanılması tavsiye edilmez. Kırmızı iştah açar, enerji verir fakat geniş yüzeylerde kullanılması da rahatsız edici olabilir. Koyu renk zemin tercihleri mekanı olduğundan küçük, açık renk ise olduğundan geniş gösterecektir. Bu ve benzeri birçok teknik bilgi ve tecrübe ile kullanıcı zevklerini bir araya getirmek ve doğru yönlendirmeler ile şık  ve kullanışlı mekanlar yaratmak mümkün olabilir.

Iç mimar Nida Cansız tarafından İstanbul ‘da kurulmuş olan,  iç mimari tasarımları ve ürün tasarımları ile başarılı bir yükseliş sergileyen bir tasarım stüdyosu. Nida İç Mimarlık çatısı altında 10 yılı aşkın deneyimimiz ve profesyonel hizmet anlayışımızla hayallerinizi gerçekleştirmenize yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. 

İletişim bilgilerimiz için tıklayınız.

NİDA CANSIZ