Bir İçMimar Kaleminden Mutfak Dekorasyonu Hakkında

Mutfağınızı yenilemek istiyorsunuz ama ne yapacağınızı bilemiyorsunuz. Mutfak deyip geçmeyin teknik olarak çözülmesi gereken çok fazla detay vardır mutfaklarda. Ve bu detaylar doğru şekilde çözülebilirse mutfakta harcayacağınız zamanı yarıya düşürmeniz bile mümkün olabilir.

Öncelikle işe doğru yerleşim planı ile başlamak gerekir. Pişirme, yıkama ve soğutucu bölümleri doğru konumlandırılmadığında mutfak içerisinde gereğinden çok daha fazla yol katetmek zorunda kalırsınız. Doğru bir yerleşim planı için mutfağın şekli, ölçüleri ve kullanıcının ihtiyaçları iyi analiz edilmelidir. Daha sonra eksesuar seçimleri yine işlevsellik açısından çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. Mutfak dolabında kullanılacak olan kiler, çekmece, çöp kovası v.b. kapak aksesuarlarının işlevleri gibi yerleşim yerleride çok önemlidir. Böylelikle hem düzenli bir mutfağa sahip olursunuz hem de dolaplardaki yer kayıplarını önlemiş olursunuz. Bir diğer önemli konu ise aydınlatmalardır. Öncelikle mümkün olduğunca güneş ışığından faydalanabilecek şekilde bir tasarım yapmak gerekir. Mutfağın genel aydınlatmasının dışında tezgah ve varsa yemek bölümlerinin aydınlatmalarına dikkat etmek gerekir. Açık mutfaklarda dimmer (ayarlanabilir) anahtar tercih edilerek istenildiğinde aydınlık istenildiğinde loş bir ortam elde edilebilir.  Ayrıca kiler dolapları, çekmece ve dolap içleri için geliştirilmiş olan aydınlatma sistemlerini de tercih edebilirsiniz. Mutfak dolaplarının tasarımlarında da yine kumandayla yada hafifçe dokunarak açılan ve kapanan kapak, çekmece ve ray sistemleri yükselen trendler arasında.  Bu sistemler sayesinde hem kullanışlı hem de son derece şık mutfaklara sahip olmak mümkün.

Tüm bunların yanı sıra mutfak dolabında, tavanlarda, zeminlerde, duvarlarda ve hatta aksesuarlarda kullanılacak renklerin ve malzemelerin birbiriyle ve mekanla uyum içerisinde olması gerekir. Örneğin kırmızı iştah arttıran bir renktir, mavi ise tam aksine yeme isteğini azaltır ve bu sebeple mutfaklarda tek başına kullanılması tavsiye edilmez. Kırmızı iştah açar, enerji verir fakat geniş yüzeylerde kullanılması da rahatsız edici olabilir. Koyu renk zemin tercihleri mekanı olduğundan küçük, açık renk ise olduğundan geniş gösterecektir. Bu ve benzeri birçok teknik bilgi ile kullanıcı zevklerini bir araya getirmek ve doğru yönlendirmelerle şık  ve kullanışlı mekanlar yaratmak mümkün olabilir.

Nida İçMimarlık

Top